پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش اداره کل آموزش و پرورش استان تهران

چگونه رفتار فرزندان خود را بهبود بخشیم؟ - قسمت سوم

بسمه تعالی

چگونه رفتار فرزندان خود را بهبود بخشیم؟ - قسمت سوم

 

نویسنده : پاول چرنیاک - مشاور خانواده

مترجم : محسن اکبری - مدیر پایه چهارم

  

روش سوم

ایجاد پیامدهای موثر

 

    1 . پیامد رفتار بد را قبل از وقوع به او بگویید.

هنگامی که انتظارات خود درباره رفتارهای خوب را به او می گویید، پیامد عمل نکردن به آنها و انجام رفتار بد را نیز بیان کنید. بدین ترتیب فرزند شما می تواند با توجه به پیامدهای احتمالی رفتار مناسب را انتخاب کند. برای مثال بگویید: "انتظار دارم وقتی به منزل می رسی بعد از 45 دقیقه استراحت، تکالیف مدرسه را انجام دهی. وگرنه بعدازظهر برای بازی به پارک نمی رویم." این موجب می شود فرزندتان قبل از انجام رفتار نامناسب کمی بیشتر فکر کند.

  • پیامدها را شفاف و کوتاه بیان کنید تا آنها را به راحتی به خاطر بسپارد. برای مثال: بازی با آیپد امروز ممنوع است یا امروز به پارک نمی رویم یا نیم ساعت کمتر می توانی بازی کنی.

 

    2 . توضیح دهید که چرا فرزندتان با پیامد تعیین شده روبرو می شود.

به سادگی و صراحت یادآوری نمایید که انتظاری از او داشتید و برای آن تنبیهی درنظر گرفته اید. به انتظار شما عمل نکرده یا به حرف شما گوش نکرده پس با تنبیه آن روبرو شده است. شفاف باشید تا دقیقا بداند در انجام چه عملی اشتباه کرده است.

  • برای مثال بگویید: "قرارمان این بود که وقتی دیگران تورا زدند فقط به مسئولین مدرسه بگویی اما تو کتک کاری کرده ای. پس امشب نمی توانی با کامپیوتر بازی کنی."

 

    3  . برای رفتارهای خوب، چند جایزه محسوس در نظر بگیرید تا از میان آنها انتخاب نماید.

جایزه بهترین نوع پیامد مثبت است به شزط آن که به اندازه (کوچک) و بدون قرار قبلی باشد. برای مثال به او یه تکه شکلات بدهید، او را در آغوش بگیرید یا اجازه دهید 10 دقیقه بیشتر بازی کند.

  • حتما به او بگویید که به دلیل فلان رفتار خوب این جایزه را می گیرد.
  • رشوه ندهید! به هیچ وجه از قبل در مورد جایزه قراری با فرزند خود نگذارید. چرا که شرطی شده و از این پس با نگاه کالا و تجارت به رفتارهای خود و پیامدهای آن نگاه خواهد کرد. در واقع فقط وقتی خوب رفتار می کند که جایزه ای در نظر گرفته شده باشد.
  • جوایز بزرگ مانند انتخاب هدیه تولد، رفتن به سینما و .... را برای تکرار یک رفتار خوب یا پرهیز از یک رفتار بد در مدت طولانی در نظر بگیرید.
  • اندازه جایزه باید با رفتار متناسب باشد. نه بیش از حد بزرگ و نه بیش از حد کوچک.

 

    4  . برای نتیجه گیری حداکثری، مدت زمان پایمد را کوتاه نمایید.

بچه ها کمی فراموش کار هستند و طولانی شدن مدت تنبیه باعث می شود علت آن را فراموش نموده یا به شرایط جدید عادت کنند. برای مثال اگر وسایل بازی او را از او گرفتید چون پای درس نمی نشیند، برای چند ساعت یا یک روز این کار را انجام دهید.

  • ولانی شدن مدت تنبیه باعث تکرار رفتار بد می شود. مثلا اگر او را برای مدت دو هفته تنبیه کنید با خود می اندیشد چرا باید خوب رفتار کنم؟ من همین الان هم تنبیه شده ام! به معنای دیگر در بازه های کوتاه باید تنبیه شده باشد نه غالب اوقات.
  • همواره قبل از تنبیه با او درباره علت اتفاق صحبت کنید و به او شانس دفاع از خود را بدهید. تنبیه آخرین مرحله است و نباید برای آن عجله داشته باشید.

 

    5  . دررفتار خود مداومت داشته باشید.

انجام پیامدها باید همیشگی و مداوم باشد نه هر وقت که می توانید! این کار باعث می شود حرف شنوی فرزندتان از بین برود. همچنین موجب سردرگمی او شده به رفتارهای نامناسب تر خواهید انجامید.

 

منابع:

1- Successful Parenting Skills that Shape Children’s Behaviors
By 
Dr. Christopher L. Heffner

2- Discipline: When Children Argue and Fight

Valya Telep, Former Extension Specialist, Child Development, Virginia State University

3- CATCH ‘EM BEIN’ GOOD!

George Sugai

OSEP Center on Positive Behavioral Education and Research

Center for Behavioral Education and Research

University of Connecticut

4- Listening to Your Kids

Denise Mann

5- Management Plan for an ADHD Child

By Kara Tamanini, M.S., LMHC

 

نظرات خوانندگان
با سلام بسیار بسیار عالی و کاربردی بود
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...